Cestování s kontrabasem

Pěšky

Pokud nemáme solidní futrál na kontrabas, díky kterému můžeme nosit nástroj na zádech jako batoh, musíme vymyslet něco jiného. I s plátěným futrálem ze starých dob si ale můžeme při pěší chůzi poradit. Postavíme kontrabas před sebe. Jednou rukou ho chytíme za krk a druhou za luby. Zvedneme nástroj tak, aby směřoval hlavou dolů a bodcem nahoru. Umístíme na rameno a udržujeme rovnováhu tak, aby se nám nepřevrátil.
Když jsem takto chodil po městě s nástrojem, slyšel jsem, že vypadám jak Ježíš, který nese svůj kříž. Měl jsem tehdy dlouhé vlasy, takže si dovedu představit, že jsem k němu mohl být připodobňován.
basový orchestr
Pokud máme futrál moderní, můžeme nástroj nosit jako batoh, ale musíme si dát pozor na to, abychom měli zastrčený bodec. Jinak si ho můžeme vrazit do paty.

Autem

Nástroj jsem vozil v různých autech. Znám historky, že se kontrabas vejde i do trabantu. Rekord v počtu vezených nástrojů a pasažérů jsem zažil na tří set kilometrové vzdálenosti, kdy byli dva kontrabasy upevněny na střeše vozidla a dva kontrabasy se vezly uvnitř auta. Kromě řidiče jeli takto ještě dva cestující včetně mne.
basa u židle

Vlakem

Hodně jsem se se svými nástroji nacestoval s Českými drahami. Nejprve jsem zkoušel různé možnosti umístění nástroje například na záchod, nebo jsem kontrabas odložil na držák na tašky, kde poměrně stabilně držel. Když byl vlak plný, nechával jsem nástroj i v rozšířené uličce ve vagónu pro rodiny s dětmi. Ale nakonec jsem usoudil, že nejlepší je dát nástroj do nákladového prostoru. Ze začátku jsem z toho měl strach, že ho nebudu mít pod kontrolou, ale nakonec jsem musel uznat, že je tak nástroj mnohem více v bezpečí.
Ať již s nástrojem cestujeme jakkoliv, vždy bychom měli přemýšlet o jeho bezpečnosti. Dříve, když jsem jezdil vlakem a bylo volné kupé, jsem ještě na nástroj cvičil přímo za jízdy. Dnes bych si to již netroufl.
Vzhledem k tomu, že kontrabas je nástroj poměrně velký a drahý, mnohdy se vyplatí domluvit si na místě koncertu nástroj jiný, na který budeme hrát. Chce to ale mít zručnost hrát na různé nástroje, které se od sebe mohou velice lišit.