Chtějte, co vám náleží

Když jsme malí a spadneme dejme tomu doma z jízdního kola a odřeme si koleno, spraví to vesměs náplast a jako ‚bolestné‘ pofoukání onoho bebí od maminky. Ale když jsme velcí a stane se nám něco závažnějšího, už se to tak snadno odbýt nedá. Nejednou má po takovém úrazu následovat třeba i pěkně mastné odškodné. A jistě nemusím zdůrazňovat, že tím ‚mastným‘ nemám na mysli kus špeku nebo chleba se sádlem. I celá husa na sádle je v takovém případě málo.

odškodnění úrazu

Když už se něco stane, náleží nejedné oběti úrazu, respektive v nejhorším případě alespoň jejím pozůstalým, náhrada škody, respektive odškodnění. Ovšem je nasnadě, že se nikomu nechce zbytečně platit, a proto se z toho nejednou ten, kdo by měl nést následky za újmu způsobenou někomu jinému, snaží vykroutit. Nebo mlčí a doufá, že se na to třeba zapomene. Vždyť ono to může vyjít.
Skutečně se to může stát. Je možné, že se někdo o odškodnění nepřihlásí, respektive že se dopustí nějaké chyby, díky níž se z toho viníkovi podaří vyklouznout nebo alespoň ušetřit. A proto jsou tu dnes už i rádci, kteří vědí, jak postupovat v otázkách odškodnění úrazu, a kteří jsou s tímto ochotni pomáhat i jiným.

Tradičními oblastmi, s nimiž si lze téma odškodňování spojit, jsou

 1. dopravní nehody
 2. pracovní úrazy
 3. školní úrazy
 4. a úrazy v komerčních či veřejných prostorách

Na těchto místech nese vesměs odpovědnost za bezpečnost někdo jiný než oběť úrazu samotná, a pokud někde pochybí, má nést důsledky. A to podle okolností za

 1. újmu na zdraví po pracovním úrazu
 2. nemoc z povolání
 3. vzniklou škodu
 4. bolestné
 5. trvalé následky
 6. ztrátu na výdělku
 7. ztrátu blízké osoby

úraz ruky
A když si oběť či pozůstalí nevědí rady, jak si počínat, respektive když se obávají, že jsou bráni na hůl? Pak by se měli obrátit právě na odborníky, kteří se na tuto problematiku specializují a dokonce poskytují i bezplatné http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/ke-stazeni/zaloby-soud/zadost-o-bezplatne-pravni-zastoupeni-u-soudu-vzor-ke-stazeni-zdarma poradenství, nezávislé konzultace, právní a psychosociální pomoc, kteří jsou připraveni člověku pomáhat po celou dobu řešení oné obtížné životní situace. Individuálně, profesionálně a lidsky. Protože tito odborníci mají letité zkušenosti a pomohou získat maximální odškodné.
Což sice neodčiní to, co se stalo, ale pořád je to lepší než nic.