Co je to ÚPS

ÚPSka je elektronické zařízení, které nám dodává nepřerušované napájení elektrické energie pro zařízení, které nesmí být náhle vypnuty. Je to v podstatě záložní zdroj pro různá zařízení, podle potřeby. Nejširší využití UPS je v oblasti výpočetní techniky, zdravotnictví a průmyslu, kde je potřeba souvislá dodávka elektrické energie pro citlivé přístroje a pro různá měření a regulaci, které mohou narušit chod, při výpadku elektrické energie.
baterie do motorky
Princip UPS
V každé UPS je akumulátor, nebo více paralelně zapojených akumulátorů, které mají 12V, a jsou po dobu funkční elektrické sítě nabíjené. Akumulátory jsou buď olověné, nebo Li-Ion. V době, kdy dojde k výpadku dodávky elektrické energie, tyto baterie zálohují zařízení, které je připojeno na výstupu. Toto zařízení udrží v chodu tak dlouho, jakou mají baterie kapacitu a podle velikosti zatížení výstupu. Podle těchto parametrů může být doba zálohování od několika minut, po několik hodin.
Rozdělení UPS
Existuje mnoho různých druhů UPS, podle vnitřního zapojení a podle funkce. Dvě hlavní kategorie jsou On-line a Off-line UPS.
dobíjení mobilu
Off-line UPS
Tato UPS je, co se týče vnitřního zapojení, nejjednodušší. V tomto zapojení prochází napětí ze vstupu přímo na výstup, a teprve při výpadku se přepne na výstup z baterie, kde je přes měnič upraven výstup na 230V. V tomto zapojení nelze upravit přepětí, nebo podpětí v síti. Při výpadku nastartuje tato UPS do 30ms a je určena pro malé výkony.
Line-Interactive
Další Off-line UPS, která je na rozdíl od klasické Off-line UPS, schopná stabilizovat výstup na potřebné napětí, bez větších rozdílů. Co se týče funkce při výpadku, je stejná jako klasická Off-line UPS, tedy že se automaticky přepne na výstup z baterie. Toto přepnutí trvá okolo 10ms a používá se pro střední výkony.
On-line UPS
Je nejdražší a nejpoužívanější UPS. Tento typ pracuje bez výpadku, a to díky napájení výstupního invertoru výstupem z bateriového výstupu. Tudíž se při výpadku elektrické sítě nepřepne, a pracuje dál bez výpadku na výstupu, pouze z baterií. Nevýhodou této UPS je cena, a potřeba pravidelné údržby, jelikož baterie jsou neustále vybíjené a dobíjené. Výhodou je, že na výstup se může připojit jakákoliv zátěž, a tak se dá využít všestranně.