Jarní generálka zahrady

Každý vlastník zahrady, či zahrádky, se snaží o její vzhled a rostliny pečovat co nejlépe. Na podzim jsme se snažili zrýt sklizené záhony, ostříhat a ořezat větve stromů, či keřů a shrabat listí.
Zima ale leckde natropila určité škody, a tak je na čase udělat na našem pozemku jarní generálku a připravit ho zvolna na sezónu.
Přes zimu jsme měli dostatek času na to, abychom si opravili drobné závady na zahradním náčiní, takže tímto bychom se už v tuhle dobu neměli zbytečně zdržovat.
zahradnické nářadí
Pokud máme záhony vysázené okrasným rostlinami, vydáme se nejprve směrem k nim. Na okrasných trávách je třeba udělat dodatečné sestřihnutí trsů, aby nové výhonky mohly lépe prorazit.
Prohlédneme také keře a ostříháme námrazou a větrem poškozené větvičky. Některé rostliny mohou být v oblasti kořenů uvolněné, takže je třeba okolí upěchovat, případně zajisti kolíkem a dočasnému připoutání, než získají dobrou stabilitu. 3patně přezimované rostliny vyryjeme a máme možnost si ještě nějakých pár týdnů promyslet, jakým druhem ji nahradíme. Zlehka vytrháme plevel, mezi kvetoucími narcisy, tulipány a hyacinty, abychom motyčkou nepoškodili jejich cibulky.
dlouhá tráva
Po prohlídce okrasné části nás čeká trávnatá ploch a, na které jistě najdeme část listí a plodů, opadaných v závěru podzimu, a také odumřelé zbytky trávy. Toto vše je třeba důkladně vyhrabat. Hrabáním se travní koberec provzdušní, odstraní se z něj nechtěný mech a kořenový systém bude zapouštět více do hloubky. Při pěkném slunečném počasí je vhodné použít i selektivní přípravek na hubení plevelu v trávě, a poté, až budou zřejmé jeho účinky, prázdná místa oset novou trávou.
Nezapomínejme porost pravidelně hnojit a při suchém jaru také zalévat.
Příprava zeleninových záhonků ještě nějaký týden počká, ale pokud jste už velmi nedočkaví, můžete si osít pár řádků ředkviček, nebo hrachu, které snesou i menší mrazíky.

Posted in Nezařazené