Jednoduché tvoření s malými dětmi

Dochází vám nápady, jak trávit čas s dětmi a opakujete stále stejné činnosti? Přemýšlíte, jak každodenní program něčím oživit a zároveň i s malým děťátkem něco vytvořit, třeba drobný dárek nebo památku. Myslíte, že na kreativní činnosti je brzo? Není, tvořit můžete už i s ročním děťátkem.
odměrky s přísadami
Jak tedy tvořit a hlavně čím? Nejlepší a nejjednodušší je pracovat s barvami nebo něco modelovat. Jenomže takové pomůcky bývají dost nákladné a navíc nemáte jistotu, že jsou zdravotně nezávadné. Vyzkoušejte si barvy i modelovací hmotu vytvořit doma. Ze surovin, které běžně seženete. Jednak to vyjde mnohem levněji a taky máte jistotu, že nebudou obsahovat škodlivé látky. Nabízím tedy čtyři jednoduché aktivity včetně receptů na domácí přípravu.

Domácí samotvrdnoucí modelovací hmota

· 1 hrneček jedlé sody
· 1/2 hrnečku kukuřičného škrobu
· 3/4 hrnečku vody
· případně barvy na obarvení
· nádobka s víčkem
těsto a váleček
Všechny suroviny smíchejte v kastrůlku a zalijte vodou. Poté vařte na nižším stupni a míchejte, dokud směs nezhoustne. Když je směs hustá jako kaše, hmotu vyndejte a nechte vychladnout. Pak v rukou hněťte, dokud se nevytvoří celistvá hmota. Aby hmota nezačala tvrdnout, zavřete ji do nádobky s víčkem.
Podle potřeby modelujte nebo vykrajujte různé tvary. Vytvořte třeba ozdoby na stromeček. Nechte vytvrdnout několik hodin na vzduchu a hotový výrobek případně pomalujte.

Kreslení do mouky

· mouka nebo krupice
· tácek či víko od krabice s vyšším okrajem
Připravte si tácek či víko od krabice, zkrátka něco s vyšším okrajem. Vysypte mouku nebo krupici a nechte dítě, ať si rukama a prsty kreslí, tvoří hromádky, uchopuje nebo nabírá lžičkou. Rozvíjíte hmatové vnímání a jemnou motoriku. Kreslete prstem jednoduché tvary a učte se je pojmenovat.

Domácí prstové barvy

· 1/3 hrnečku hladké mouky
· 1 lžíce soli
· 2 lžíce cukru
· 2 hrnečky vody
· malé uzavíratelné nádobky
· potravinářské barvy

Smíchejte v kastrůlku všechny sypké suroviny, přidejte vodu a dobře promíchejte. Na plotně poté zahřívejte, dokud vše nezačne houstnout. Hustou směs rozdělte do nádobek a do každé přidejte trochu barvy a promíchejte.

Teď už můžete malovat, co vás napadne. Barvy uchovávejte v lednici max. týden. Obrázek bohužel není trvanlivý, raději si ho tedy vyfoťte.

Otisky dlaní nebo chodidel

· 1 hrnek hl. mouky
· 1 hrnek soli
· 3 dcl vody
· potravinářská barva, odstín závisí na vás

Vše smíchejte a poté hněťte, až vytvoříte celistvou hmotu, tu můžete lehce obarvit. Rozdělte ji nejlépe na dvě části a vyválejte silnější pláty.

Nyní otiskněte dlaň a chodidlo. Udělejte dírky na zavěšení a pečte v troubě cca 1 – 3 hodiny na 100°C. Vniknou vám krásné obrázky, které můžete třeba pověsit na zeď.