Mužské hormony

Hormony by se daly považovat za látky, které jsou stále aktivní. Jsou těmi, které zprostředkovávají komunikaci mezi buňkami. Jejich produkce je zajištěna ohraničenými žlázami nebo také buňkami v nejrůznějších tkáních našeho těla. My jsme se v našem dnešním článku rozhodli zaměřit konkrétně na hormony mužské. Nejen na ně, ale také na to, jak ovlivňují psychiku obyčejného člověka.
stojící muž nad městem
Hormony se prvně u mužů začínají projevovat v období puberty. Ta nastává v průměru ve 14 letech. Chlapci v pubertě začínají růst mnohem rychleji, než tomu bylo dříve. Začínají se měnit a to nejen po fyzické ale také psychické stránce. V pubertě se z chlapce již stává muž.
Během puberty se začnou zvětšovat pohlavní žlázy a na dolní části břicha se začínají objevovat chloupky. Začíná se také prodlužovat penis. Začíná se také vyskytovat noční výron semene. Chlapci začínají mutovat a přeskakuje jim hlas. Později začne hrubnout.
Mezi 18. a 19. rokem člověk začíná dospívat. Přestává růst a je zralý po všech stránkách. V této fázi se člověk rozhodne dělat všechna důležitá rozhodnutí sám.
Nejvýznamnějším hormonem je u mužů testosteron. Je důležitý a to již v období, které se nazývá prenatální. Díky němu se totiž začínají vyvíjet mužské pohlavní orgány.
Jestliže má muž nedostatek testosteronu, začne se to projevovat vypadáváním vlasů, začíná ubývat svalová hmota a pokožka začíná být tenčí a tenčí.
Hormon, který má vliv na psychiku, se nazývá prolaktin. Může způsobit také poruchy spánku nebo psychiky. Svou přítomností tlumí uvolňování testosteronu.
zelená kapuca
Důležitou látkou mužského těla je také Dopamin. Ten je používán ke komunikaci mezi jednotlivými nervovými buňkami.
Asi nikoho nepřekvapí, že je psychický stav citlivý a to na veškeré změny, které se dějí v těle. Nejčastěji na změny hormonální. Je tedy pochopitelné, že pokud je hladina prolaktinu vysoká, dochází k narušení psychiky.