Rozmyslete si pořízení chodítka pro vaše miminko

Dříve bylo chodítko pro miminko samozřejmostí a měla ho každá maminka. Nepřemýšlely nad tím, zda je vhodné či není. Jakby taky mohli, když informací bylo málo a především nebyly nikde dostupné tak, jako v dnešní době, kdy je možné přečíst na internetu spoustu článků nebo diskutovat v internetových diskuzích s ostatními maminkami. Ty mají dnes o všem větší povědomí a také věci více řeší. Stejně je tomu i s dětskými chodítky. V poslední době se ukazují, jako ne úplně ideální, až nebezpečná pomůcka pro děti. V České republice je jich stále plný trh, avšak v některých zemích jsou již zakázaná.
bosé nožičky
Argumentů proč chodítko nekupovat je mnoho. V první řadě se dnes již považuje za zbytečnost. I když to bude trvat o malinko déle, dítě se naučí chodit i bez něj. Je proto zbytečné do něj investovat.
Lékaři také chodítko nedoporučují, protože poloha v něm je nepřirozená a může způsobit špatný vývoj. Dítě v něm chodí po špičkách, což může vést ke špatnému návyku při další chůzi. Pro správný vývoj chůze je důležité, aby se dítě naučilo pracovat s těžištěm a držet rovnováhu. Chodítko tyto dovednosti omezuje. Dítě by se mělo učit chodit postupně tak, jak je na to psychicky a fyzicky připravené. Nejdříve se drží nábytku, pak kolem něj začne chodit a teprve, když je připravené, pustí se a rozejde se samo. V chodítku navíc nevidí na své nožičky a jeho mozek tak dostává špatné informace, které mohou ohrozit celý motorický rozvoj.
procházka s batoletem
I když se zdá, že miminko je v pořádku, nesprávný vývoj se může projevit až v dospělosti. Jedná se především o bolesti zad a kyčlí, ale i potíže s rovnováhou.
Některé maminky ale stále své děti do chodítka dávají. Argumentují tím, že jejich miminko se tak může volně pohybovat po bytě a ony mají klid a čas se věnovat například úklidu nebo staršímu sourozenci. Chodítko zároveň vytváří bezpečný prostor kolem něj, a pokud narazí například do nábytku, nic se mu nestane.
To nejlepší, co pro vaše miminko můžete udělat je, nechat ho vyvíjet přirozeně podle jeho tempa a nespěchat na něj. Všechno se postupně naučí, někdo dříve, někdo později.