S láskou vybíraný pelíšek pro králíka

Čistotný hlodavec– po staletí lidé chovali králíky na maso v kotcích, od tohoto brutálního způsobu přístupu k těmto https://www.prozeny.cz/clanek/na-vlastni-nebezpeci-temto-5-typum-matek-se-vyhnete-jinak-se-zblaznite-33359 zvířatům dnes řada lidí upouští a chovají je v bytě jako domácí mazlíčky. Většinou postačí kovová klec s domečkem a pelíškem pro králíka, podestýlkou, a s možností volného výběhu pod vaším dohledem. Mnohé z vás pak může překvapit, že jsou to velice čistotní tvorové, chodí jen na jedno místo na záchůdek s hrudkující zeminou nebo dřevěnými hoblinami. Měli byste ale dbát i ve vlastním zájmu na čistotu jeho záchodku, když jej nebudete pravidelně vybírat, králík bude chodit na jiné místo nebo se bude snažit výkaly z kotce vyhrabat.
králíčci a sedmikrásky
Nenáročné zvířátko– někteří chovatelé jej přirovnávají k malému pejskovi, kterého není třeba venčit. Zatímco se psem musíte každý den minimálně dvakrát alespoň na krátkou procházku, pro králíky to neplatí. Ti vykonávají svou potřebu na jednom místě, ale navíc se jako malí psi chovají. Jsou velice učenliví, a jestliže k vám pojmou důvěru, budou za vámi běhat, mohou se přitulit a mazlit. Vyplatí se tedy každý den pouštět jej z klece, aby se proběhl po pokoji nebo po bytě, dávejte pouze pozor, aby nemohl uniknout z místnosti ven, a aby nezalezl někam, odkud jej budete obtížně vyprošťovat. Uzavření králíčka do klece po celý jeho život není moudré už jen z toho důvodu, že má málo pohybu, a že k vám jen stěží ve své mysli najde cestu.
dekorační králíčci
Respektujte jeho zvyklosti– máte před sebou živého tvora a měli byste také jeho život respektovat. To znamená, že si brzy osvojí určité zvuky, které si pak spojuje s příjemnými nebo naopak nepříjemnými zážitky, a podle toho se k vám bude chovat. Může si zafixovat např. šustění sáčku, které signalizuje nějaký pamlsek, anebo otvírání chladničky, dvířek kuchyňské linky, poklepy na misku, odemykání bytu klíčem ve dveřích apod.

Králíci dokonce zaznamenají, když se někdo v předsíni začne oblékat, a podle toho poznají, že brzy někam odejde. Můžete jej naučit i cestovat autem v přepravce, jestliže to bude pro něj příjemné, bude se na tuto proceduru těšit a sám se do přepravky schoulí.

Posted in Nezařazené