Zdravotní přínos semínek marihuany je nesporný

V České republice je prozatím pouze povoleno pěstování marihuany pouze pro osobní potřebu, tedy přesně do počtu pěti živých rostlin. Větší množství zajištěné policí by bylo trestně stíháno, ale stále je tato rostlina považována za lehkou drogu a její držení se trestá mírnější formou, než tvrdé drogy, např. kokain nebo heroin.

listy konopí

Co je o této rostlině známo v lékařských kruzích

Relativně nízká návykovost – podle nejnovějších průzkumů, které jsou dokonce publikovány odborníky ve zpravodajských serverech CNN, přispívá marihuana k závislosti pouze u devíti procent lidí, kteří s ní přijdou do styku. Zajímavé je srovnání s jinými látkami, např. u kofeinu nebo kokainu je to 20 procentní závislost, u tabákových výrobků (nikotinu) dokonce 30 procentní. Lékaři potvrzují, že užívání této látky zpravidla nevede k pravidelnému užívání a přestupu na jiné „tvrdší“ drogy.
Abstinenční příznaky– pro některé z vás bude jistě překvapením, že provázející abstinenční příznaky ve formě úzkostí, nespavostí, případně žaludeční neurózy jsou u této lehké drogy velmi mírné, na rozdíl od závislosti na alkoholu nebo nikotinu a pochopitelně i na tvrdých drogách.

marihuana

Předávkování– ve světě se běžně vydává na recept, nebo dokonce volně prodává bez receptu mnoho léků, které při předávkování mohou vyvolat kritické stavy nebo smrt. Například v USA umírají na následky předávkování léčivých přípravků na lékařský předpis každou hodinu čtyři lidé! Dosud ovšem není znám jediný případ, že by někdo zemřel na následky předávkování psychoaktivní látkou obsaženou v konopí.
Účinné řešení– v některých případech jsou pacienti odkázáni na přímou pomoc formou účinných látek, které tato rostlina obsahuje, a žádná jiná forma léčby nezabírá.

Rakovina prsu a žaludku– více než tři pětiny lékařů, kteří se seznámili s psychoaktivními látkami, by předepisovalo semínka marihuany pro zmírnění bolestivých stavů při některých typech rakoviny, zejména prsu a žaludku.
Neuropatie– neuropatické bolestivé stavy byly léčeny konopím již v polovině 19. století a toto se praktikovalo až do druhé světové války.