Aktuální podvod na internetu

V tuto aktuální dobu však frčí na internetu zcela odlišný druh podvodů, který nenapadá přímo nějakým zázračným rozkódováním hesla váš bankovní účet.
Momentálně šikulové, kteří tedy nemusí být ani žádní hackeři, fingují profily na sociálních sítích a tím získávají potřebné informace. Zdá se vám to neuvěřitelné? Tak se pojďme podívat, jak to dělají.
safety concept
A. Duplikují účet vašeho přítele
Jste na svém účtu na sociální síti a najednou vám přijde žádost o přátelství od vašeho známého. Možná se v tu chvíli maximálně podivíte, proč si vás přidává do přátel až nyní, protože se už znáte tak dlouho, že je pro vás překvapivé, že k tomu dochází až nyní. Tedy si ho přidáte do přátel. A protože na to přítel čeká, okamžitě vám píše soukromou zprávu.
B. Vytáhnou z vás telefonní číslo
Ani se s tím moc nemaže a už se vás ptá, jak se máte a hned vás žádá o zaslání telefonního čísla. Možná se podivíte, že ho nemá, ale na tom, že byste někomu dali telefonní číslo, nevidíte nic špatného. A tak mu ho klidně i pošlete. Proč ne. Velká část lidí má i telefonní číslo na internetu volně dostupné.
C. Vytáhnou z vás kód
Pak teprve začíná ona zábava. Člověk na druhé straně použije vaše telefonní číslo někde, kde je pro potvrzení příkazu či platby potřeba právě ověření telefonního čísla kódem. A váš kamarád na vás vytáhne veselou historku, jak vás chtěl pozvat na večeři, o kterou on, vy a jeho přátelé momentálně soutěží a ten kód právě potřebuje pro ověření výhry.
kybernetická bezpečnost
D. Vyberou vám účet/ Zaplatí z vaší internetové peněženky vlastní nákupy
Pokud jste se doposud nezamysleli nad tím vším a nenapadlo vás, jako některé, že to opravdu může být nějak podezřelé, dáváte své “kamarádce” či “kamarádovi” kód a ten jej využívá k nákupu zboží přes vaši internetovou peněženku a nebo si převádí peníze z vašeho účtu na svůj.
No, dbejte na bezpečí nejen na internetu nejen tím, že budete používat spolehlivé a ověřené aplikace a systémy a správné zabezpečovací systémy, samozřejmě složitá hesla, ale buďte také ostražití na sociálních sítích. Uvedený trik není nový a stále běží a lidé stále a stále do kola na něj skáčou.