Historie internetu

• Připojení Československa k internetu – 1992

V první fázi, když se u nás v republice objevil internet, byl dostupný pouze v rámci velkých firem, univerzit a samozřejmě jisto jistě i vládních organizací a podobných útvarů. Několik nadšenců po revoluci si jistě zajistili internet domů, ale bylo jich spíše desítky, nežli více. Píše se rok 1992. Běžných smrtelníků se internet netýkal takřka vůbec. V té době jsme naši republiku zaplavili prvními obrovskými mobily, které byly velké, jako sluchátka od běžného pevného telefonu. To byly časy, co říkáte?
chat ikona
Liberalizace trhu s provozováním veřejných datových sítí – 1995
Další obrovský boom zařídila firma, která přivedla na trh internet přes pevnou linku, když tehdejší Eurotel prodal firmě SPT Telecom divizi Služby datových sítí. V krátké době, když se pomalu začali zmenšovat mobily, se objevil trend takový, že velké a střední firmy už měli připojení téměř samozřejmě. Nicméně velmi chytré hlavy umožnili i veřejnosti v rámci těchto možností, využívat internet a to tak, že vznikaly internetové kavárny. Tyto kavárny byly jednu dobu zlatým dolem. Jednak si lidé dávali něco k pití a drobného k jídlu, trávili na internetu hodiny a hodiny tím, že psali emaily, hledali informace a vůbec se učili, co to ten internet vlastně je. Za druhé byly kavárny vybaveny často tiskárnou k použití klientům, a tak lidé dohledané informace tiskli a tiskli.
binární systém
Zlomové události po roce 1996
Každý, kdo na to měl čas a peníze a kdo měl zavedenou pevnou linku, což v této době měli snad ještě všichni a měl pocit, že potřebuje internet, si nechával internet domů zapojit. Co na tom, že jediné, co jsme obecně uměli používat byl vyhledávač Seznam.cz, který také většinu z nás naučila vyhledávat a používat email. Jako novinka se za pár chvil také objevilo ICQ, nová forma komunikace. Tento online chat byl hitem kolem roku 2006 a jeho vrcholem byl rok 2008, kdy ho v České republice používalo více než dva miliony lidí. Stejný rok, jako bylo založeno v Americe ICQ, založil v České republice Ivo Lukačevič SEZNAM. Nejznámější a nejvyužívanější český internetový vyhledávač. Píše se rok 1996. V tomto roce také zakládá první internetovou stránku politické strany ODS. Rok poté ČSSD. V roce 1998 byl spuštěn portál iDNES.cz, rok na to vzniká Centrum.cz a další rok už je spuštěna první verze e-shopu Alza.cz. V roce 2002 byla objevena první možnost bezdrátového připojení přes WI-FI a rok poté spustil Eurotel a T-Mobile poskytování neomezeného připojení k internetu za paušál. V roce 2010 už bylo více než 50% domácností v České republice připojeno k internetu.