Nevítaní návštěvníci, které vidíme

Ať už se vám v koutě chodby schovává pavouk nebo v noci u televize honíte mola, většina z nás se snaží těchto návštěvníku zbavit. Podívejme se na ty nejdůležitější a na způsoby jak se jim bránit. Přesto mějme na paměti, že proti těm nejhorším bojujeme jen těžko, protože je nevidím. Tak tedy vzhůru do války proti viditelnému nepříteli!
noční motýl

Moli

Moli šatnís oblibou napadají oblečení a látky uložené ve skříni. Při této hostině se k nim přidávají i kožojedi shromáždění na kožených a kožešinových oděvech. Když už je objevíte do něčeho zakousnuté, nezbývá než všechny takto napadené věci co nejopatrněji vynést a vyhodit. Do skříně pak zavěste odpuzovače molů, které jsou na přírodní i chemické bázi. Vlastníte-li svou zahrádku, můžete si tyto odpuzovače sami vypěstovat. Textilní sáčky, které se chystáte zavěsit do skříně, naplňte levandulí, tymiánem, hřebíčkem, saturejkou, dobromyslí (oreganem) a citronelou.

potravinovými moli je to horší. Když je chytíte letící večer u televize, nemusíte se ještě obávat. Od jara do podzimu k nám tito zástupci hmyzí říše létají oknem z přírody. Horší je, když ho i s larvami objevíte v zásobách rýže, čočky, cizrny, fazolí nebo mouky. To znamená, že se vám již usadil v domácnosti a nakladl do skříní s potravinami svá vajíčka. Nezbývá než vyhodit vše co bylo napadeno a zároveň stálo u napadeného jídla. Jen do konzerv a zavařenin se tato potvůrka nedostane. Dále je nezbytné důkladně vymýt police a skříně, ve kterých jste jídlo skladovali. Pak se doporučuje koupit lepicí pásky, které budou lapat dospělé jedince a eliminují tak riziko opětovné nákazy.
mravenec a list

Mravenci

Jakmile se nám doma usadí mravenci, je to hotová katastrofa. Pokud najdete jen jednoho nebo dva, co sami bloudí, nic se neděje. Nejspíš zabloudil zvenku při hledání potravy. Do paneláků a bytových jednotek se však s oblibou stěhují mravenci faraoni. Ti jsou malí, černí a prakticky nezničitelní. Neváhejte a ihned proti nim nasaďte co nejúčinnější chemické zbraně. Postřik, granule a plastové pasti s feromony. Ostatní druhy mravenců nejsou tak obtížní a obvykle stačí je postříkat a mrtvé je pak vyluxovat.

Pavouci

Přirozeně u nás nebezpeční pavouci nežijí, snad krom zápřednice. Tím ovšem nemyslím případ, kdy chovateli uteče z bytu velmi nebezpečný druh a vy jej najdete u vás ve vaně. Pak nezbývá, než volat polici. Dostat pavouky z bytu je v podstatě nemožné. Na jaře se líhnou z vajíček, které na podzim nakladli nebo prolezou i tou nejmenší skulinou a nepotřebují ani otevřené okno. Nezbývá než jen dokola vysávat pavučiny a pavouky vyhazovat. Dovnitř se stěhují proto, že nesnášejí nečistoty a vysokou prašnost zvenku.
zelená kobylka

Kobylky

V létě k nám večer do bytu rádi zaletí i veliké zelené kobylky. Zpravidla jde o kobylku zelenou a kobylku dubovou. Jejich samečci vyletí až do 10. patra, protože chtějí být, co nejvýš a lákat samičky. Jsou však neškodní a stačí je jen chytit a vyhodit z okna ven. Jsou dobří letci.