Internet a lidská pozornost

Máte ve svém okolí někoho, kdo vám připadá roztěkaný, neschopný chápat primitivní věci nebo je povrchní? Pak věřte, že takový člověk je ovlivněn internetem více, než si dokážete představit. Je sice pravda, že nám internet přináší velké množství možností, ale všechno má své ale. Na jednu stranu nás sice internet může naučit plno nových věcí, které mohou naše vzdělání prohloubit, ale pak se na něm objeví něco, co odvede naši pozornost úplně někam jinam a z prohlubování znalostí nezbude vůbec nic.
ruce s mobilama
Říká se, že internet vychovává lidi k nesoustředěnosti či dokonce zkratkovitosti. Možná to není poprvé, co tuhle informaci čtete. Díky internetu totiž máme problém udržet nejen soustředěnost, ale jsme také stále zabavováni vnějšími stimuly, které nás prostě jen tak nepustí.
Nejedná se ale jen o jednorázové změny, ale změny, které nás poté budou pronásledovat po celý zbytek života.
Srovnejme si internet s knihou. Takový internet nás může stále rozptylovat, kdežto kniha nás právě povzbuzuje k zamyšlení. Jsme soustředěni pouze na ni a nic a nikdo okolo nás nerozptyluje. Číst knihu a číst na internetu je opravdu velký rozdíl.
V dnešní době je četba knihy chápána jako něco nepřirozeného, protože najdete opravdu málokoho, kdo by v dnešní době četl. Opravdu mezi námi alespoň hrstka takových lidí ještě je a je to jenom dobře. Čím více jich ale bude, tím lépe.
Když se tak díváte na některé lidi, můžete sledovat, že na některé má internet pozitivní a na některé negativní vliv. Ostatně je tomu tak u každé nové technologie. Je sice moc hezké, že se vyrábí stále nové a nové technologie, protože znalost lidstva roste směrem vzhůru, ale na naši mozkovou kapacitu to nemá žádný vliv.
studentka a pastelky
Vezměte do ruky knihu a přečtěte si ji. Až tak učiníte, znova si přečtěte tento článek. Vidíte podstatný rozdíl ve čtení v knize a na internetu? Pokud ne, pak je asi něco špatně.