Láska k velocipédům

Cyklistika patří mezi nejoblíbenější sporty nejen u nás ale v podstatě v celém světě. Mnohé rodiny vyráží v neděli po obědě na projížďku do přírody. Mnoho lidí využívá kola jako levného dopravního prostředku. V posledních desetiletích vzniklo na území České republiky velké množství kvalitních cyklostezek, takže cestování na kole je mnohem komfortnější a bezpečnější než dřív.
velocipéd jízdní kolo
Celá řada vyráží na cyklodovolené a najdete cestovní kanceláře, které se na tuto oblast specializují.
Přesto se můžete setkat i s tak trochu jinou cyklistikou. Jedná se o takzvané velocipedisty. Určitě si mnozí z Vás z názvu odvodí, že se jedná o lidi, kteří jezdí na historických starých kolech.
jízdní kola

Činnost klubů velocipédů

Přitom velocipédy můžeme rozdělit na dva druhy. Na ty skutečně velmi starobylé, které si pamatujete z historických filmů, kdy přední kolo je obrovské a zadní malinké a samotná jízda se zcel liší od běžné jízdy na kole. Jízda na tomto kole vyžaduje mimořádnou zručnost.

A pak mezi velocipédy řadíme také stará kola, která už fungují na principu v podstatě podobném jako jsou ta současná.
Možná se to nezdá, ale velocipedistů je v naší republice skutečně velké množství. Na celém území České republiky najdete velké množství klubů velocipedistů.

Být velocipedista to je o určitém stylu. Velocipedisté vyrážejí na společné projížďky nejen na historických kolech, ale jsou také patřičně upraveni tedy oblečeni. Dobové oblečení totiž k tomu samozřejmě patří.
Není nijak překvapivé, že na svých toulkách budí velocipedisté pozornost a zájem. Součástí činnosti klubů je proto také činnost pro veřejnost.

Při různých společenských akcích bývají pro zpestření programu velocipedisté zváni. Některé aktivity si pak organizují sami. Například i velocipedisté mívají své závody. Další činnost, které se věnují jsou různé benefiční jízdy.