Palety

Snad každý se s nimi již setkal, buď že je sám potřeboval na přepravu nějakého materiálu nebo alespoň je zaznamenal v obchodě, když se na nich přivezlo zboží. V podstatě se jedná o přírodní materiál, ovšem zpracování je podle velmi přísných pravidel. Takže prochází hloubkovou kontrolou a rozdělením, dokonce musí být jasná jejich nosnost a pak označení země, ze které výroba pochází. Jsou ošetřeny proti různým mikrobům a houbám, aby se na nich mohl převážet nejen stavební materiál, ale svoji práci bezpečně odvedly i v potravinářském průmyslu. Palety se i opravují a případně špatné likvidují.
natírání palet.jpg

Mají i jiné uplatnění

V dnešní době se hodně z dřevěných palet vyskytuje i další uplatnění a to v našich domácnostech nebo zahradách. V podstatě se jedná o podobné palety, jako jsou přepravní, ale mohou se různě upravovat, natírat, lakovat a montovat. Dají se rovnou zakoupit již v barevném provedení a z nich stačí již jen vytvořit podle fantazie nějaký bytový nebo venkovní doplněk. Často se můžeme setkat s postelí, gaučem, pohovkou, ale i policemi nebo stojanem. Zkrátka fantazii se meze nekladou a nábytek vyrobený z palet doplněný o různé další dekorace je skutečně vkusný a levný.
truhlík z palet.jpg

Ani zahrada nepřijde zkrátka

Z palet se dá tvořit nejen zahradní nábytek, který se obloží různými polštářky a deky, ale také truhlíky, bedničky a dokonce vysoké záhony. Takové záhonky jsou velmi praktické, jelikož se při jejich údržbě může pohodlně stát. Vhodným poskládáním nevznikne jen záhon, ale také boční truhlíky třeba na různé bylinky.
označené europalety.jpg
Pod záhonem můžeme mít odkládací plochu, třeba na košíky, kýble, kropáče atd. Na boční stranu si můžeme navěsit malé, ale praktické zahradní nářadí, tudíž budeme mít pěkně všechno po ruce. Jen substrát bude třeba každý rok obměnit. Nakonec si takový záhonek zamilujeme a kdo ví, třeba příště budeme tvořit pouze květinový k pergole nebo k terase.